Bu makalemizde sitelere XML Sitemap Oluşturucu aracıyla ile Site Haritası Oluşturma nasıl yapılır, Sitemap nedir anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle belirtmeliyiz ki; Sitemap önemli Seo Kritleri‘nden biri haline gelmiştir. Sitemap oluşturan site sahipleri, yani içeriklerin bulunduğu sayfalara ait linkleri xml uzantılı bir dosyaya kaydederek, arama motorlarının sitelerini daha hızlı indexlenmesini sağlayabilir, bu sayede hem arama sonuçlarında yayınladığı içerikler daha hızlı listelenir ve sıralamalarda yükselişe geçebilir.

Sitemap Nedir - Sitemap Oluşturucu

Sitemap (Site Haritası) nedir?

Sitemap, Site haritası protokolü sayesinde bir web tasarımcısı arama motorlarını, bir web sitesindeki taranacak URLler hakkında bilgilendirebilir. Bir site haritası bir sitedeki URLleri listeleyen bir XML dosyasıdır. Bu dosya sayesinde web tasarımcıları, taranacak sayfalarının üzerinde daha fazla kontrole sahip olurlar. Arama motorlarına hangi sayfanın ne sıklıkla değiştiği, en son ne zaman güncellendiği ve sitedeki hangi sayfa diğerlerinden daha önemli, öncelikli gibi bilgileri bu dosya ile gönderebilirler. Bu yolla arama motorları web sitelerini tararken daha verimli olabilmektedirler. Site haritaları yapı itibariyle robots.txt URL hariç tutma protokolünün tamamlayıcısı olan bir URL dahil etme protokolüdür.

Örnek XML site haritası formatı

Örnek bir sitemap.xml dosyası aşağıda belirtiğimiz gibidir.Mesela Google, Bing, Yandex, Yahoo, Altavista vb. gibi bir çok profesyonel arama motorları, genellikle web site sahibinin önceliklerine uymak amacıyla varsa bu dosyayı kullanmayı tercih eder. Bu XML şeklindeki dosyada sitenizdeki her bir sayfa son değiştirilme tarihi, değişme sıklığı ve taranma önceliği bilgisi ile belirtilir, arama motorları botlarının bunu kolayca anlamasını sağlayabilir.


<urlset xmlns:xsi="http://orneksite.com"
xsi:schemaLocation="http://www.orneksite.com/sitemap.xml"
http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/sitemap.xsd"
xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">

<url>
<loc>http://www.google.com.tr/</loc&gt;
<lastmod>2007-10-10</lastmod>
<changefreq>daily</changefreq>
<priority>0.9</priority>
</url>
<url>
<loc>http://www.google.com.tr/sitemap.xml</loc&gt;
<lastmod>2007-10-10</lastmod>
<changefreq>monthly</changefreq>
<priority>0.5</priority>
</url>
</urlset>

 

Ücretsiz sunduğumuz Sitemap Oluşturucu – Site Haritası Oluşturma Sitemap Generator aracı ile sitelerinizin, kolay bir şekilde site haritasını oluşturabilir. Arama motorlarına sitemap nasıl ekleyeceğinizi ve gönderebileceğiniz talimatları öğrenebilirsiniz.

Bu araca bu linkten ulaşabilirsiniz: Sitemap Oluşturucu – Site Haritası Oluşturma

Kaynak – Resouce : http://websitekaydet.com/sitemap-olusturucu-site-haritasi-olusturma-sitemap-nedir.html

Reklamlar