Bu makalemizde sizlere, Alexa Rank sorgulama aracımızdan, Alexa nedir, Alexa ne işe yarar, Alexa hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.
Öncelikle bir web sitesine veya web sitelere sahip iseniz, hemen bu linkten: Alexa Rank Sorgulama aracımızdan sitenizin ve sitelerinizin alexa değerini, alexa sıralamasını sorgulayarak hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Alexa Değerini Düşürme - Alexa Yükselme

Peki, Alexa Nedir?

Alexa ABD merkezli olup, amazon.com tarafından yönetilen bir internet sitesidir. Dünyadaki web sitelerinin web trafikleriyle ve kullanımıyla ilgili bilgi veren, analizlerini yapan bir internet sitesidir.. Alexa istatistikleri “Alexa Toolbar” adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerden derlenir.

Alexa Değerini Düşürme? Alexa değeri nasıl yükseltilir?

Alexa değerinizi düşürmek, temiz backlink kazanarak arama motorlarında, yükselmeniz ve ziyaretçi sayısınızı arttırmanız ile olabilir. Diğer bir yönden program vb. şeyler kullanarak alexa değerinizi düşürmek, pekte sağlıklı değildir. Sonuçta orada gördüğünüz veriler, gerçek kullanıcılar sayesinde elde edilmiş veriler olmayacaktır. Bu yüzden, sitenizi özgün ve seo kriterlerine uyumlu olarak yapmanız ve makalelerinizi yazmanız sizi hem arama motorlarında yüksek sıralara çıkabilir, alexa değerinizi düşürebilirsiniz. Zaten normalinde bile, Alexa değerlerine, hiç bir şekilde yöneticiler tarafından müdahale edilemez. İstatistikler, sitenizi ziyaret oranı ve kullanıcıların sitenizde vakit geçirme süresine göre ve arama motorlarının seo kriterlerine ne kadar uyumlu olmanıza bağlıdır.

Alexa Terimleri

Global Rank: Alexa veritabanına kaydedilmiş dünyadaki bütün siteler arasında kendi sitenizin sıralamasıdır.
Rank in Country (Türkiye): Alexa veritabanına kaydedilmiş Türkiye’deki bütün siteler arasında kendi sitenizin sıralamasıdır.
Backlink: Bir siteden aldığınız referans linkidir.
Sites Linking in: Toplam backlink sayınız ve detaylı analizi.
Traffic Rank: Sitenizle ilgili istatistikleri ve grafiklerin bulunduğu alandır. Sadece Alexa Global’de ilk 100.000 ‘de yer alan siteler için günlük bilgiler gösterilir. Diğer siteler için 7 günlük, aylık, 3 aylık ve 6 aylık değerlerinizi görebilirsiniz.
Contact Info: Site sahibiyle ilgili iletişim bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Otoriter sitelerde daha detaylı bilgiler yer alır.
Keywords: Sitenize gelen ziyaretçilerin, arama motorları üzerinden en çok hangi kelimeleri arayarak geldiklerini gösterir.
Demographic: Ziyaretçilerinizin yaş, eğitim, lokasyon gibi bazı bilgilerini görebilirsiniz. Bu değerler her site için bulunmaz. Daha çok otoriter sitelerin analizlerinde bulunan bir özelliktir.
Clickstream: Sitenize en çok trafik yönlendiren siteleri listeler.

Alexa Toolbar Nedir?

Alexa Toolbar ile sitenizin ziyaretçi performansını takip edebilir, ziyaret ettiğiniz sitelere ait analizleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca Alexa Toolbar’ın aşağıdaki özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Toolbar’daki arama kutusu ile Google dahil birçok arama motorunda arama yapabilirsiniz.
Sitelerin Google PR ve Alexa değerlerini görebilirsiniz.
Sitelerin aldıkları backlinkleri görebilir, detaylarını inceleyebilirsiniz.
Ziyaret ettiğiniz siteye gelen kişilerin daha sonra hangi siteleri ziyaret ettiklerini görebilirsiniz.

 

Kaynak – Resouce : http://websitekaydet.com/alexa-rank-sorgulama-araci-alexa-nedir.html

Reklamlar